Lokaal Bestuur Maldegem investeert in energiebesparende maatregelen en hernieuwbare energie bij gemeentelijke gebouwen. Daarnaast wordt er ook ingezet op ontharding en vergroening bij de gemeentelijke gebouwen.
Hieronder vind je de gerealiseerde projecten terug. De komende jaren staan nog meerdere projecten op de planning, waaronder investeringen in de jeugdlokalen in Adegem, de jeugdlokalen in Maldegem, de KSA-lokalen, sporthal MEOS, het gemeentehuis, KUMA en de loods van de technische dienst.
Op deze manier wordt door het Lokaal Bestuur Maldegem gewerkt aan de engagementen die aangegaan zijn in het kader van het Burgemeestersconvenant 2030 en Werf1, Werf 2 en Werf 4 van het Lokaal Energie- en Klimaatpact (LEKP).
Meer informatie over het Burgemeesterconvenant 2030 en de te behalen doelstellingen van het LEKP vind je terug via www.maldegem.be/klimaatgezond-maldegem.


Het project
In Adegem krijgt het gebouw ‘De Zandakkers’ een grondige renovatie, zodat het klaar is voor de toekomst. Het gebouw is al jaren een vaste ontmoetingsplek voor (jeugd-)verenigingen en inwoners, maar het voldoet niet meer aan de huidige energienormen. Met deze investering maken we er een energiezuinige plek van klaar voor de toekomst.
De werken starten in 2027. We isoleren het dak, pakken de gevel aan, vervangen het buitenschrijnwerk en installeren energiezuinige technieken. Zo daalt de energiekost en stijgt het comfort voor de gebruikers.
Subsidie
Dit project is mogelijk dankzij een subsidie van 317.306,83 euro van het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling (EFRO). De provincie Oost-Vlaanderen vult dit bedrag aan met 150.720,75 euro. De gemeente Maldegem investeert daarbovenop nog eens 486.169,51 euro. Samen goed voor een totale investering van 954.197,09 euro. Dankzij de steun wordt de financiële drempel voor de gemeente verlaagd en kunnen we blijven investeren in een duurzame toekomst.



Na de eerdere grondige renovatiewerken aan het Sint-Annazwembad in 2024, werden daar en op het dak van de K-Ba ook zonnepanelen geplaatst.
- Uitvoering: 2026
- Investering (totaal gegund bedrag, excl. BTW): 42.596,51 EUR
- Uitgevoerde werken:
- Hernieuwbare energie:
- Zwembad: 108 zonnepanelen van 455 Wp: totaal vermogen: 49,14 kWp
- K-Ba: 72 zonnepanelen van 455 Wp: totaal vermogen: 32,76 kWp
- Hernieuwbare energie:




- Uitvoering: 2023
- Investering (totaal gegund bedrag, excl. BTW): 532.188,12 EUR
- Uitgevoerde werken:
- Energiebesparende maatregelen:
- dak: thermische isolatie (beperking warmteverliezen): 152 mm polyurethaanschuim bij de hellende daken en 120 mm polyisocyanuraatschuim bij de platte daken
- ramen voorgevel: betere beglazing met een warmtedoorgangscoëfficiënt van 1,0 W/m²K (hogere thermische isolatie); lagere zontoetredingsfactor van 0.32% (tegen oververhitting in de zomer); en lichttransmissie van 66% (zoveel mogelijk natuurlijk licht)
- binnenverlichtingsinstallatie: ledverlichting (lager elektriciteitsverbruik) ipv gloei-, fluorescentie-, halogeen- en gasontladingslampen
- Hernieuwbare energie:
- westelijk dakvlak: 74 zonnepanelen van 405 Wp: totaal vermogen: 29,97 kWp
- energieopwekking: ca. 27570 kWh/jaar (= elektriciteitsverbruik van ca. 10 gezinnen/jaar)
- Andere werken:
- asbestsanering, waterdichting; toegankelijkheid dak verhogen (plaatsing van kooiladders, loopplatformen, levenslijnen en ladderhaken); bliksembeveiliging, etc.
- Energiebesparende maatregelen:


- Uitvoering: 2024
- Investering (totaal gegund bedrag, incl. BTW): 107.431,186 EUR
- Uitgevoerde werken:
- Energiebesparende maatregelen:
- dak: vernieuwen van een plat dak
- Hernieuwbare energie: in samenwerking met de lokale burgerenergiecoöperatie Volterra
- dak: 294 zonnepanelen van 585 Wp: totaal vermogen: 172 KWp
- Andere werken:
- dakconstructieverstevigingswerken in de polyvalente zaal;
- vernieuwen van de inkomdeur, gevelbekleding en luifel
- Energiebesparende maatregelen:
Coöperatief hernieuwbaar energieproject
De zonnepanelen op sporthal De Berken worden gefinancierd en uitgebaat door lokale burgerenergiecoöperatie Volterra. Als lokaal bestuur betalen we een interessant tarief voor ons lokaal verbruik van elektriciteit. Door de zon opgewekte elektriciteit die niet verbruikt wordt, maakt Volterra beschikbaar voor haar coöperanten aan betaalbare tarieven.
Geniet mee van lokaal opgewekte energie
Als inwoner van Maldegem kan je ook mee coöperant worden door een aandeel van € 125 aan te kopen. Koop je twee aandelen, dan kan je ook stroom afnemen. Intekenen kan voor een maximum van € 5000 per aandeelhouder, waarbij je jaarlijks een dividend ontvangt. Over de hoogte van het dividend beslissen alle coöperanten samen tijdens de jaarlijkse algemene vergadering. De afgelopen jaren bedroeg het dividend 3% bruto. Het is met andere woorden een verhaal waarbij we investeren in lokale energie, voor en door burgers.
Op de website volterra.be/ik-doe-mee krijg je alle nodige informatie om in te stappen in dit duurzaam verhaal.


- Uitvoering: 2023 - 2024
- Investering (totaal gegund bedrag, incl. BTW): 153.220,67 EUR
- Uitgevoerde werken:
- Energiebesparende maatregelen:
- Nieuwbouw: slopen van verouderde jeugdlokalen, oprichten van een nieuw gebouw volgens hedendaagse normen wat betreft materialen en technieken
- Hernieuwbare energie:
- 66 zonnepanelen van 445 Wp: totaal vermogen: 29,37 KWp
- Andere werken:
- Nieuwe buiteninrichting: met onder meer waterdoorlaatbare verhardingsmaterialen
- Energiebesparende maatregelen:


- Uitvoering: 2023 - 2024
- Investering (totaal gegund bedrag, excl. BTW): 763.556,26 euro
- Uitgevoerde werken:
- Energiebesparende maatregelen:
- Nieuwbouw: sloop oud toilet- en inkom- gebouw en oprichten van een nieuwe inkomgebouw met tochtsas en een nieuw sanitair bijgebouw volgens hedendaagse normen
- Muren: ontdubbelen van een langse gebouwgevel met thermische isolatie in de spouw, plaatsen van houten voorzetwanden voorzien van thermische isolatie en uitbekleden van een bovendakse gevel met thermische isolatie
- Dak: bouw van een nieuwe dakkap met thermische isolatie tussen de houtdelen (beperking warmteverliezen): Minerale wol dikte 22cm lambdawaarde 0.032W/m.
- Vensters: de ramen voorzien van thermisch verbeterende dubbele beglazing
- Binnenverlichtingsinstallatie: vervangen van alle verlichting door ledverlichting (lager elektriciteitsverbruik)
- Regenwaterrecuperatie en infiltratie in de bodem: hemelwaterrecuperatie van alle daken in een ondergrondse regenwateropslagtank voor gebruik in het gebouw (toiletten en onderhoud), overloop van de regenwatertank in een WADI met noodoverlaat voor infiltratie ter plaatse in de bodem
- Ventilatie: plaatsen van een verluchtingsinstallatie met warmterecuperatie
- Verwarming: verwarming met warmtepompen
- Extra natuurlijk daglicht: de zoldering van de zaal is opengemaakt en er zijn extra (dak-)ramen geplaatst voor bijkomend natuurlijk daglicht
- Hernieuwbare energie:
- 20 zonnepanelen van 415 Wp: totaal vermogen: 8,30 kWp en ca. 6800 kWh/jaar energieopwekking
- Plaatsen van 1 dubbele autolaadpaal
- Plaatsen van een fietsenoplaadpunt
- Andere werken:
- Nieuwe buiteninrichting: met onder meer waterdoorlaatbare verhardingsmaterialen, een overdekte fietsparkeerplaats, nieuwe aanplantingen in de tuin, nieuw zitmeubilair
- Nieuw interieurafwerking: vernieuwing van de afwerking van vloeren, muren, wanden & plafonds; binnendeuren,…
- Nieuwe keukenruitrusting
- Plaatsen veiligheidsinstallaties
- Energiebesparende maatregelen:


- Uitvoering: 2023 - 2024
- Uitgevoerde werken:
- Energiebesparende maatregelen:
- Nieuwbouw: oprichten van een nieuwe berging, integraal toegankelijk toilet en kleedkamer volgens hedendaagse normen
- Muren: muren die grenzen aan buitenruimtes voorzien van voorzetpanelen met thermische isolatie, de buitenmuren van de polyvalente zaal uitbekleden met thermische isolatie en voorzien van een nieuwe gevelschil
- Daken: het plaatsen van bijkomende thermische isolatie op platte daken, het plaatsen van thermische isolatie in de dakkap van hellende daken
- Vensters, deuren & lichtstraat: het plaatsen van nieuwe vensters, nieuwe deuren en een nieuwe lichtstraat met thermisch isolerende beglazing
- Binnenverlichtingsinstallatie: vervangen van alle verlichting door ledverlichting (lager elektriciteitsverbruik)
- Regenwaterrecuperatie en infiltratie in de bodem: hemelwaterrecuperatie van alle daken in een ondergrondse regenwateropslagtank voor gebruik in het gebouw (toiletten en onderhoud), overloop van de regenwatertank in een WADI met noodoverlaat voor infiltratie ter plaatse in de bodem
- Ventilatie: plaatsen van een verluchtingsinstallatie met warmterecuperatie
- Verwarming: verwarming met warmtepompen
- Extra natuurlijk daglicht: het plaatsen van extra dakramen voor bijkomend natuurlijk daglicht in het zolderlokaal
- Hernieuwbare energie:
- 36 zonnepanelen van 405 Wp: totaal vermogen van 14,58 kWp
- Plaatsen van 1 thuisbatterij
- Plaatsen van 2 autolaadpalen
- Plaatsen van een fietsenoplaadpunt
- Andere werken:
- Nieuwe buiteninrichting: met onder meer waterdoorlaatbare verhardingsmaterialen, een bijkomende overdekte fietsparkeerplaats, nieuwe aanplantingen in de tuin, nieuw zitmeubilair
- Nieuwe interieurafwerking: vernieuwing van de afwerking van vloeren, muren, wanden & plafonds, binnendeuren, …
- Plaatsen veiligheidsinstallaties
- Nieuwe binneninrichting
- Nieuwe bar- en keukenruitrusting
- Energiebesparende maatregelen:
Contact
- Adres
- Dienst Infrastructuur Bloemestraat 45 , 9990 Maldegem
- Tel.
- Adres
- Bloemestraat 45 , 9990 Maldegem
- Tel.

