Over dit project
Het Agentschap Wegen en Verkeer (AWV) startte in de zomer van 2023 met de omvorming van de Expresweg N49 - op het grondgebied Maldegem - tot een volwaardige autosnelweg. Door de omvorming van de gewestweg wordt de maximaal toegelaten snelheid voor het verkeer opgetrokken tot 120 km/u. Dit moet ervoor zorgen dat het verkeer veiliger en vlotter verloopt.
De N49, de expresweg tussen Antwerpen en de kust, behoort bij de belangrijkste havenroutes van Vlaanderen. Op het grondgebied van Damme en Maldegem wordt de N49 onderbroken door een aantal kruispunten, al dan niet uitgerust met verkeerslichten. In combinatie met de snelheid levert dat soms onveilige situaties op. Om het verkeer er veiliger en vlotter te laten verlopen, werkt de Vlaamse overheid deze kruispunten weg.
Deelprojecten in Maldegem
Project 8.1: Ombouw N49 tot snelweg tussen Damweg en Leopoldkanaal
Dit deelproject werd in september 2025 afgerond.
De omvorming van de N49 tot snelweg verloopt in verschillende deelprojecten. Dit deelproject (8.1) bevindt zich bij de Natiënlaan tussen het Leopoldkanaal en de Damweg in Damme.
Welke veranderingen werden doorgevoerd?
- De Natiënlaan (N49) tussen het Leopoldkanaal en de Damweg in Damme werd omgevormd tot snelweg zodat gemotoriseerd verkeer vlot kan doorrijden.
- Voor het lokale verkeer van Middelburg en grondgebied Damme werd een parallelweg langs de N49 aangelegd tussen de Lapscheurestraat en de Hoornstraat naast de Natiënlaan. Deze parallelweg werd doorgetrokken tot aan het Leopoldkanaal zodat lokaal verkeer niet via de drukke N49 hoeft te rijden.
- Fietsers en gemotoriseerd verkeer die van de ene zijde van de Waterpolder naar de andere gaan, kunnen gebruikmaken van een tunnel voor fietsers en auto’s.
- Aan de Verloren Kreek werd onder de Natiënlaan een ecopassage aangelegd voor zoogdieren en amfibieën. Zo kunnen zij veilig onder de N49 door.
Alle specifieke timings en updates over deze werkzaamheden vind je op de website van het Agentschap Wegen & Verkeer.
Meer info: N49 tussen Damweg en Leopoldskanaal
Project 8.2: Ombouw N49 tot snelweg vanaf Leopoldkanaal tot Passiedreef
De omvorming van de N49 tot snelweg verloopt in verschillende deelprojecten. Dit deelproject (8.2) loopt van het Leopold- en Schipdonkkanaal tot aan de Passiedreef tussen Damme en Maldegem.
De werkzaamheden van dit deelproject worden afgerond in de zomer van 2027. Deze timing is onder voorbehoud van gunstige werk- en weersomstandigheden.
Ontwerp van de nieuwe N49
Autosnelweg: het Agentschap Wegen & Verkeer bouwt de N49, in dit gebied van het Leopold- en het Schipdonkkanaal tot aan de Passiedreef, om tot een snelweg, zodat gemotoriseerd verkeer er vlot kan doorrijden.
Parallelweg: Voor het lokale verkeer bouwt het Agentschap Wegen & Verkeer een parallelweg langs de N49 van het Leopold- en het Schipdonkkanaal tot aan de Donkse Beek. Zo kan het verkeer op de N49 vlotter en veiliger doorrijden en hoeft lokaal verkeer niet via de drukke N49 te rijden.
Drie nieuwe bruggen
- Op de grens van Maldegem en Damme loopt de N49 via drie bruggen, de Leestjesbruggen, over het Leopold- en Schipdonkkanaal. Die bruggen zijn niet geschikt voor uitzonderlijk vervoer. Uitzonderlijk vervoer tussen Antwerpen en Zeebrugge moet vandaag omrijden via de Brugse Steenweg (N9) naar Brugge en doorkruist daarbij verschillende woonkernen. Om dat probleem op te lossen, komen in de toekomst drie nieuwe bruggen over het Leopold- en het Schipdonkkanaal. Eén brug over de ventweg, één richting Antwerpen en één richting Knokke.
- Landbouw- en onderhoudsvoertuigen steken in de nieuwe situatie de N49 niet meer over, maar rijden conflictvrij onder de bruggen door. Om de voertuigen voldoende plaats te geven, zullen de nieuwe bruggen ongeveer drie meter hoger zijn dan de huidige.
- Vandaag fietsen fietsers langs een metalen passerelle over het Leopold- en het Schipdonkkanaal. In de toekomst wordt het jaagpad langs het kanaal aan Oost-Vlaamse zijde onder de bruggen doorgetrokken. Fietsers fietsen daarmee over een volwaardig en aan alle wettelijke normen aangepast fietspad onder de bruggen door.
- Ecopassage: Aan de Donkse Beek leggen we een ecopassage onder de N49 aan. Kleine zoogdieren en amfibieën kunnen er veilig onder de N49 door.
Alle specifieke timings en updates over deze werkzaamheden vind je op de website van het Agentschap Wegen & Verkeer.
Meer info: N49 vanaf Leopoldkanaal tot Passiedreef
Meer info
Meer informatie over de ombouw van de N49 tot autosnelweg kan je raadplegen op de website van het Agentschap Wegen & Verkeer.
- Type werkzaamheden
-
- Locatie
-
Contact
- Adres
- Dienst Omgeving Bloemestraat 45 , 9990 Maldegem
- Tel.



